Testosteron je hlavním mužským pohlavním hormonem, který v lidském těle ovlivňuje velké množství procesů od vývoje mužských pohlavních orgánů a zajištění jejich správné funkce, přes kontrolu tvorby svalů a kostí až po regulaci psychického rozpoložení či spánku.
Množství testosteronu v lidském těle se přirozeně snižuje s přibývajícím věkem, jeho pokles však může být ovlivněn i mnoha dalšími faktory, mezi něž patří například stres, zdravotní problémy či užívání některých léků. Kvůli rozmanitosti v působení tohoto hormonu zahrnují i projevy jeho nedostatku celou škálu příznaků včetně těch, které s ním na první pohled vůbec nesouvisejí. A které to tedy jsou?
1. Pokles libida
Libido neboli zájem o sex je testosteronem přímo regulován. Pokud zaznamenáte snížení chuti na sex nebo přemýšlíte o sexu méně než dříve, je možné, že na vině nebude pouze větší pracovní nasazení.
2. Snížení počtu spontánních ranních erekcí nebo jejich úplné vymizení
Spontánní erekce je známkou správného fungování pohlavní soustavy, za které zodpovídá právě testosteron. Pokud si nemůžete vzpomenout na svou poslední, možná je na čase začít se zabývat tím, proč tomu tak je.
3. Erektilní dysfunkce
Erektilní dysfunkce je stav, kdy muž není schopen udržet dostatečnou erekci pro uspokojivý sexuální styk, popřípadě není schopen erekce dosáhnout vůbec. Tento zdravotní problém může vzniknout jako důsledek jiných onemocnění, jako vedlejší účinek užívání některých léků, ale také důsledkem hormonální nerovnováhy způsobené snížením hladiny testosteronu.
4. Snížení sexuální aktivity nebo výdrže
Pokles sexuální aktivity se může objevit jako důsledek výše zmíněných příznaků, které nebyly dlouhodobě řešeny. Sexuální aktivita však může také zůstat nezměněná, ale snížené množství testosteronu se projeví jako problémy s výdrží během jednotlivých sexuálních styků.
5. Úbytek tělesného ochlupení
Tělesné ochlupení patří mezi takzvané sekundární pohlavní znaky, tedy znaky, kterými se od sebe odlišují muži a ženy, a které jsou také regulovány testosteronem. Jeho nedostatečné množství se tak může projevit například sníženým růstem vousů.
Až dosud se jednalo o potíže více či méně související se sexuální stránkou života, proto jejich spojení s úbytkem testosteronu není až takovým překvapením. Následujících pět příznaků snížené hladiny testosteronu vás ale možná překvapí a konečně pochopíte, proč se některých dlouhotrvajících potíží nemůžete zbavit, ať děláte, co děláte.
6. Problémy se spánkem
Testosteron je nejvíce produkován právě ve spánku, a to ve fázi hlubokého spánku, v tzv. REM fázi. Pokud dojde ke snížení těchto REM fází například nedostatečně dlouhým nebo přerušovaným spánkem, dojde také ke snížení produkce testosteronu. To následně může způsobit problémy s usínáním, popřípadě časté buzení během noci, což vede k dalšímu snížení tvorby testosteronu.
7. Ubývání svalové hmoty a přibývání tuku
Testosteron je nejvíce produkován právě ve spánku, a to ve fázi hlubokého spánku, v tzv. REM fázi. Pokud dojde ke snížení těchto REM fází například nedostatečně dlouhým nebo přerušovaným spánkem, dojde také ke snížení produkce testosteronu. To následně může způsobit problémy s usínáním, popřípadě časté buzení během noci, což vede k dalšímu snížení tvorby testosteronu.
8. Zvýšená únava
Únava může být důsledkem problémů se spánkem nebo úbytku svalové hmoty, kdy dochází k větší únavnosti po tělesné aktivitě, jelikož je snížená schopnost regenerace. Může se však objevit také proto, že testosteron reguluje metabolické procesy a energetickou rovnováhu v těle.
9. Změny nálad a deprese
Pokles testosteronu může způsobit hormonální nerovnováhu, v jejímž důsledku se mohou objevovat časté a velmi rychlé změny nálad bez pádného důvodu. Z náhlého rozčilení může přijít až euforická radost, mohou se objevovat pocity zoufalosti, bezradnosti, ztráta zájmu o dříve oblíbené aktivity. Tyto pocity mohou být ještě více prohloubeny, pokud jsou přítomny i problémy v sexuálním životě a může dojít až ke vzniku deprese.
10. Problémy se soustředěním nebo zhoršená prostorová představivost
Snížení hladiny testosteronu se může projevit také zhoršenou schopností soustředění, zhoršenou pracovní pamětí, zhoršenou prostorovou představivostí nebo také problémy s hledáním vhodných slov.
Zaznamenali jste u sebe nebo svých blízkých některé ze zmíněných příznaků? Možná vás teď napadají následující otázky: Kolik příznaků se musí projevit, aby se jednalo o sníženou hladinu testosteronu? Dá se tato hladina nějak změřit? Mám kontaktovat lékaře? Zmizí moje problémy, když zvýším hladinu testosteronu? Existují na to léky? Můžu docílit zvýšení testosteronu přírodní cestou? Jestli ano, tak jak? A pravděpodobně i mnoho dalších. A právě proto jsme připravili e‑book, ve kterém najdete nejen ucelené informace o testosteronu a jeho působení v lidském těle, ale také odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek.